11 kvaltů pro Jiřího Miku

11 kvaltů pro Jiřího Miku

Tentokrát si v rubrice “11 kvaltů” povídáme s Jiřím Mikou (*1985, Mělník), který po českých i zahraničních okruzích vodí naleštěný Citroen Saxo VTS.

1. Už se těšíš až se začne zase závodit?

Ano, těším se moc až se opět svezeme. Saxo bude zase o krok dál 🙂

2. Jak ses k závodění dostal a jaký byl tvůj první závod?

K závodům jsem se dostal přes svého otce, který se dříve věnoval úspěšně rally. Můj první závod byl v roce 2000 v Sosnové u České Lípy v rallycrossu a ze závodu jsme odjížděli s třetím místem.

3. Jaká trať je tvá nejoblíbenější a naopak kterou nemáš rád?

Mám rád Most. Jel jsem tam svůj první závod na okruhu a dříve jsme tam jezdili fandit mělnickému závodníkovi Frantovi Doškovi, když jezdil Octavia Cup. Mám rád ještě Lausitzring v Německu.

4. S kterým autem ses nejvíc trápil a které máš naopak nejradši?

Rok 2001 – to nás technika trochu potrápila. Nejraději mám poslední verzi Saxa:-) Je to takové naše dítě, stavěli jsme ho od začátku s tátou a velké díky patří taky Pepovi Dohnálkovi, který nám s tím moc pomohl a pomáhá dodnes.

5. Jaký byl tvůj největší karambol? Jestli nebouráš, tak prozraď co jsi při závodě nejvíc pokazil.

Rallycross, rok 2003, Plzeň. Soupeř do mě narazil a auto skončilo na střeše 🙁

6. Co řadíš mezi své dosavadní největší úspěchy?

Úspěchů mám dost 🙂 Rallycross 2004 – 10. místo celkově v Sosnové při Mistroství Evropy. A okruhové úspěchy – v letech 2015, 2016, 2017 jsem byl vítězem divize A1.

7. Kdo je tvůj spolujezdec? Taky se domníváš, že jsou to blázni na svobodě?

Spolujezdce mám od prvního závodu v roce 2000. Je to plyšový opičák, který mi věnovala babička. A jestli jsou spolujezdci blázni? Ano, jsou a mega 🙂

8. Co děláš, když zrovna nezávodíš?

Chodím do práce, abych mohl závodit 🙂 O víkendu se pokouším věnovat mojí milované přítelkyni, která to nemá se mnou lehké.

9. Co sezona 2021? A jak vidíš svou závodnickou budoucnost?

Jak jsem psal – Saxo dostane nové, lepší komponenty (Liborku ty víš jaké:) Také budeme startovat pod hlavičkou Autoklubu Mělník. Budoucnost se bude odvíjet podle sponzorů, které v dnešní době není snadné sehnat.

10. Troufnul by sis jet závod na motorce, třeba enduro?

Netroufl! 🙂

11. Kdybys měl neomezený rozpočet a neomezené možnosti – kde a s čím bys chtěl startovat?

Mým snem je řídit auto kategorie Kit car, takže Saxo kit nebo 306 maxi. To bych si nechal líbit. Bylo by jedno v jaké disciplíně. Dál bych chtěl mít tým, který by pomáhal jezdcům co nemají finance, ale chtěli by závodit.

Jirko děkuji za rozhovor a ať se ti ve všem daří.

Autoklub Mělník
s Kennethem Hansenem
s tátou
aktuální Saxo
Rallycross
Rallycross